#WARSZAWA
Celem cyklu #Warszawa jest zapoznanie się, z różnymi metodami prezentacji kartograficznej (nie tylko kartogram). Zobaczymy, które się Wam bardziej spodobają i z których otrzymacie więcej informacji. Jednocześnie zbadamy Warszawę pod kątem geografii społeczno-ekonomicznej i będziemy stopniowo odsłaniać jej wady i zalety.
GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA
Rozpoczynamy od gęstości zaludnienia Warszawy według dzielnic. Jest to nasz punkt wyjścia do kolejnych analiz, które odpowiedzą nam na pytania dlaczego tak a nie inaczej jest rozmieszczona ludność Warszawy. Sprawdzimy co ludzi przyciąga a co odstrasza od zamieszkania w stolicy i czy patodeweloperka jest tym czynnikiem odstraszającym czy wręcz przeciwnie.
Gęstość zaludnienia czyli ilość mieszkańców na km2 najczęściej w kartografii przedstawiana jest metodą kartogramu. Metodę tą znajdziecie w każdym podręczniku do geografii czy kartografii ale czy znacie jej rodzaje i czy jest to jedyna forma prezentacji ? Poniżej przedstawiamy Wam najciekawsze formy prezentacji dostępnych DANYCH.
KARTOGRAM PROSTY
Jako pierwszą z metod prezentujemy kartogram prosty. Jest on nie do końca taki oczywisty (taki prosty) a przez to nie jest nudny i wzbudzi z pewnością zainteresowanie. Zamiast użyć palety barw czyli zabieg stosowany powszechnie i prawie wszędzie. Zastosowaliśmy ikony ludzi rozmieszczone w zależności od gęstości zaludnienia a efekt prezentujemy poniżej.
KARTOGRAM 3D
Jako drugą metodę wybraliśmy również kartogram ale jednostki administracyjne jako punkt odniesienia zamieniliśmy na siatkę kwadratów, do których przypisaliśmy dane z liczbą mieszkańców. Tego typu warstwa jest dostępna na całą Polskę i do pobrania na stronie GUS-U. Żeby nie prezentować kartogramu prostego, zastosowaliśmy narzędzia do prezentacji 3D i oto wyniki naszej pracy.
KARTOGRAM ANAMORFICZNY
Na przedostatnią metodę prezentacji wybraliśmy znowu kartogram. Tak, ale z całkiem drugiego bieguna a może nie do końca bo metodę, która jest powszechna w Wielkiej Brytanii. Jest to kartogram anamorficzny. Traktujemy go trochę jako zabawę kartografią ale z pewnością jest to metoda interesująca. Jej założenie polega na proporcjonalnym przedstawieniu powierzchni do badanego zjawiska i zastosowaniu skali barw. Sprawcie, które dzielnice dzięki tej metodzie przybrały na wadze, a które odchudziliśmy.
HOT SPOTS
Jako ostatnią z metod zastosowaliśmy chyba cieszącą się ostatnio największą popularnością metodę tzw. punktów zapalnych (hot spots). Świadczyć o tym mogą publikowane w mediach mapy z wykorzystaniem tej metody oraz dostępność narzędzi w programach GIS-owych. Metoda jest o tyle ciekawa, że nie ma w niej zastosowanych ostrych granic, jak również nie jest przypisana do jednostek administracyjnych, przez co wierniej oddaje nam badane zjawisko.
PODSUMOWANIE
Powyższe formy prezentacji przedstawiają to samo zjawisko z różnym efektem. Zaletą kartogramu jest jego prostota i łatwość percepcji jak przy metodzie hot spots. Wadą natomiast jest brak zróżnicowania zjawiska wewnątrz jednostki administracyjnej, co daje nam wrażenie równomiernego rozłożenia gęstości zaludnienia, podobnie jak przy kartogramie anamorficznym. Naszym zdaniem najczytelniejszą i najwierniej oddającą gęstość zaludnienia jest metoda hot spots, gdyż pokazuje ona zróżnicowanie zjawiska wewnątrz dzielnic. Dzięki niej w dzielnicach takich jak: Bielany, Bemowo, Mokotów, Ursynów możemy zidentyfikować miejsca największych skupisk mieszkańców.
Z powyższych wyników nasuwa się pytanie dlaczego akurat tam jest najwięcej mieszkańców i czy istnieją tam warunki przyjazne do zamieszkania a jeżeli tak to dla kogo. Przebadamy dostępne dane, żeby lepiej zrozumieć mieszkańców, ich potrzeby oraz poziom stresu.
Jeżeli podobają się Wam nasze wyniki i potrzebujecie szczegółowszych danych lub prezentowanych map w dużej rozdzielczości napiszcie: office@gcore.pl